alkomaty

Jak działa alkomat?

Czy warto znać poziom własnych promili? Nienaruszalna zasada jest taka, że po wypiciu alkoholu nie wolno siadać za kierownicą. Jednak trochę trudniej w ocenie swoich możliwości w dniu następującym po imprezie. W końcu to, że po odespaniu czujemy się w miarę trzeźwo nie znaczy, że alkohol całkowicie ustąpił z organizmu. I właśnie w takich sytuacjach niezwykle przydatne jest badanie alkomatem.

Rozmiary dostosowane do sposobu użytkowania

Istnieje wiele rodzajów tego typu testów alkoholowych określających poziom promili. Niektóre są małe i bez problemu można je trzymać w aucie. Inne z kolei duże, zdecydowanie trudne do przenoszenia i stosowane jako alkomaty stacjonarne lokalizowane w klubach. Te ostatnie często są stosowane jako „ostateczny argument” gdy komuś tłumaczy się, że powinien póki co odłożyć kluczyki na bok lub wręcz przekazać je zaufanej (i trzeźwej!) osobie na przechowanie.

Jednorazowość, wielorazowość

Sięgając po alkomaty trzeba pamiętać, że są one bardzo zróżnicowane pod względem jakości. Z drugiej strony jeśli nie chcemy inwestować dużych pieniędzy zawsze można nabyć jednorazowe testy alkoholowe, które wychodzą znacznie taniej. Posiadanie kilku takich pod ręką zawsze może się przydać. Inna sprawa, ze profesjonalny alkomat wielorazowy po odpowiednim skalibrowaniu jest naprawdę dokładny i może służyć stosunkowo długo.

Ważny jest również sposób, w jaki dokonuje się testu. Promile można odczytywać z pobranej próbki krwi, ale w przypadku alkomatów proces ten odbywa się inaczej, najczęściej poprzez dmuchnięcie do specjalnego ustnika. I tu trzeba zaznaczyć, że wyróżnia się alkomaty zwykłe oraz bezdotykowe. Oczywiście w tych zwykłych ustniki i tak podlegają wymianie, zarówno ze względów higienicznych, jak i z uwagi na możliwość wystąpienia błędu w wyniku zanieczyszczenia poprzednio uzyskaną próbką.

Zaspokojenie ciekawości

Alkomaty mogą służyć do jeszcze jednego. Do zwykłego sprawdzenia ile w zasadzie ma się promili po wypiciu jednego czy dwóch piw. Oczywiście nie jest to miarodajne na przyszłość, bo przecież raz popijamy w międzyczasie innymi płynami, innym razem nie, w dodatku na przestrzeni kolejnych tygodni zmienia się również waga pijącego. Niemniej uzyskuje się w ten sposób ogólną wiedzę na temat tego, w jakim tempie skacze ten wskaźnik.

Trzeba jednak pamiętać, ze niski poziom promili wcale nie oznacza, że można robić cokolwiek. Można mieć poziom bardzo niski, a i tak mieć osłabioną szybkość reakcji. Nawet jeśli w czynnościach rutynowych nie ma to znaczenia, to na drodze może przyczynić się do powstania niebezpieczeństwa, które go lepiej unikać.

Post Author: admin

Dodaj komentarz