serwery w chmurze

Jak korzystać z serwerów w chmurze?

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na korzystanie z chmury obliczeniowej. Jednak by w pełni wykorzystać jej możliwości, trzeb najpierw poznać sposób działania tego typu usług. Taka wiedza pozwoli także w świadomy sposób dokonać wyboru pomiędzy różnymi ofertami, jakie w obecnej chwili dostępne są na rynku. Szczególnie dlatego, że pojęcia związane ze sposobem działania chmury mogą być nie do końca zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika.

Podstawą, na której oparte są serwery w chmurze jest wirtualizacja. Oznacza to rozdzielenie zasobów pomiędzy maszyny wirtualne, działające na tej samej lub kilku różnych maszynach fizycznych. Dzięki odpowiedniej emulacji system operacyjny ma wrażenie, że działa na fizycznym sprzęcie. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wymierne korzyści dla użytkowników. Przede wszystkim oszczędność ze względu na to, że przedsiębiorca nie inwestuje w sprzęt ani oprogramowanie.

Wirtualizacja sprawia także, że serwery są bezpieczne w razie jakiejkolwiek awarii. Chmura zapewnia całkowite uniezależnienie środowiska uruchomieniowego od fizycznej maszyny. W wypadku uszkodzenia sprzętu wszystkie zasoby są praktycznie bez widoczności dla klienta przesunięte na inny zasób fizyczny z zachowaniem ciągłości pracy. To z pewnością największa zaleta chmury obliczeniowej.

Drugą ważną rzeczą są serwery wirtualne. Odpowiadają one za kontrolę wszystkich odwołań oprogramowania zarówno do sprzętu, jak i systemu operacyjnego. Pod względem użytkowania nie różnią się w zasadzie niczym od serwerów fizycznych. Warto jednak podkreślić, że sam serwer wirtualny w chmurze to wyłącznie RAM i procesor.

Właśnie z tego względu do sprawnego użytkowania chmury obliczeniowej potrzebny jest tak zwany storage blokowy. To odpowiednik fizycznego dysku twardego w komputerze. Po uruchomieniu serwera wirtualnego musimy do niego podłączyć właśnie storage blokowy, by móc na nim zainstalować system operacyjny i inne aplikacje. Możemy go w chmurze podłączyć do kilku serwerów, jak i na odwrót – kilka serwerów może być podłączonych do jednego dysku. Taki dysk jest niezbędny, kiedy jest potrzeba częstego odwoływania się do zasobów danych przechowywanych w postaci plików – systemów operacyjnych bądź też baz danych. Dzięki temu można je otwierać, pobierać z nich dane, zmieniać.

Niewątpliwie największą zaletą korzystania z serwerów w chmurze jest to, że w razie awarii sprzętu zasoby wirtualne są bardzo łatwo przesuwane na inny sprzęt fizyczny. Najczęściej bez widoczności dla klienta, z zachowaniem ciągłości pracy. Ponadto sposób rozliczania klienta z użytkowania usługi wygląda w ten sposób, że płaci on jedynie za realne wykorzystanie udostępnionych parametrów. To dla przedsiębiorców wielka oszczędność w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Nie ponosi on także nakładów finansowych związanych z zakupem serwerów oraz oprogramowania. W ramach usługi wypożycza on niejako cały sprzęt i wszystko, co jest mu niezbędne. Jednocześnie może w dowolny sposób zmieniać wykorzystanie określonych parametrów, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem.

Post Author: admin

Dodaj komentarz