Pisanie CV: jak przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy?

Nie od dziś wiadomo, że CV i list motywacyjny to bardzo ważne dokumenty, dzięki którym podejmowana jest decyzja czy zaprasza się kandydata do dalszych etapów rekrutacji czy odrzuca jego aplikację. Jak zatem przygotować je tak, aby zwiększyć swoje szansę na zauważenie?

Dokumenty muszą być przejrzyste i konkretne

Pamiętajmy, że w większości przypadków rekruterzy w odpowiedzi na ogłoszenie otrzymują nawet kilkadziesiąt aplikacji. Nie sposób je wszystkie dokładnie przeczytać, a badania dowiodły, że osoby, które je przeglądają poświęcają na każdą około 8 sekund. Dlatego bardzo ważne jest aby CV było czytelne, a najważniejsze informacje wyszczególnione i łatwo zauważalne. Najważniejsze jest zawsze doświadczenie i to właśnie ono powinno się znaleźć na samym początku. Pisanie CV to dobre poukładanie tego, co w aplikacji najważniejsze. Po tym, jak już opiszemy nasze dotychczasowe stanowiska i obowiązki, jakie na nich wykonywaliśmy, możemy przejść do wykształcenia. Tutaj nie przesadzajmy z liczbą wypisanych szkół. Nie musimy bowiem opisywać szkoły podstawowej czy gimnazjum jeśli ukończyliśmy technikum, a szkoła ponadgimnazjalna nie będzie istotna przy wyższym wykształceniu. Kolejnym etapem powinno być opisanie kursów i szkoleń, z tym podkreśleniem, że nie wymienia się takich, które nie przyniosły nam umiejętności potrzebnych na danym stanowisku. Zbyt dużo informacji przesłoni bowiem to, co najważniejsze. Opiszmy również, czego dokładnie nauczyliśmy się na nich i jakie konkretne doświadczenie uzyskaliśmy. To ważne dla pracodawcy, ponieważ może dzięki temu zweryfikować czy odpowiadasz jego oczekiwaniom.

Zainteresowania, dodatkowe umiejętności też są ważne

Dużo osób robi ten błąd i pisanie CV traktuje mało odpowiedzialnie, mając nadzieję, że będzie mógł wykazać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli dokumenty nie będą atrakcyjne, najprawdopodobniej w ogóle do niej nie dojdzie. Nie lekceważmy żadnego punktu w naszym CV. Przede wszystkim opiszmy nasze umiejętności. Tutaj istotna jest znajomość języka, z opisem poziomu, na jakim się znajdujemy, posiadanie prawa jazdy czy obsługa komputera i poszczególnych programów. Jeżeli mamy jeszcze jakieś umiejętności, które przydadzą się na stanowisku, na które aplikujemy, nie zapomnijmy o nich napisać. Dopiszmy również swoje zainteresowania, ale nie w sposób sztampowy. Często w dokumentach pisze się ogólniki jak gry komputerowe czy oglądanie filmów. Warto napisać jakie gry są dla nas ciekawe, jakie filmy inspirujące. Jeśli uprawiamy karate czy jazdę konną to również napiszmy o tym. Może się okazać, że interesujące hobby stanie się naszym kluczem do sukcesu i przykujemy nim uwagę rekrutera. Na koniec dokładnie sprawdźmy swoje dokumenty, żeby nie wkradły się do nich żadne błędy i dodajmy klauzulę o wyrażeniu zgody na wykorzystanie danych w procesie rekrutacji.

Post Author: amber lopez

Dodaj komentarz