cloud serwery vps

Serwery wirtualne: zarządzanie danymi wczoraj i dziś

Rozwój technologii informatycznych to wiele ułatwień dla firm. W łatwy sposób można gromadzić pliki i mieć do nich dostęp praktycznie z każdego miejsca i o różnych porach. Kiedyś było zupełnie inaczej.

Serwerownia to duży wydatek

Dawniej, by skutecznie zarządzać danymi trzeba było mieć własną serwerownię. Było to dość kłopotliwe. Komputery nie mogły się znajdować w zbyt chłodnym pomieszczeniu. Trzeba było zadbać też o stopień wilgotności. Poza tym co jakiś czas konieczna była modernizacja serwerowni i wymiana komputerów na nowsze. To generowało koszty. Dodatkowym utrudnieniem było administrowanie sieci. Trzeba było we własnym zakresie wykonywać wszelkie konfiguracje i aktualizacje. Zazwyczaj jednak właściciele firm zatrudniali osobę odpowiedzialną za administrowanie i utrzymanie serwerowni, której oczywiście należało zapłacić. Jak widać problemy mnożyły się jeden za drugim. W przypadku awarii też nie było kolorowo. Żeby zapewnić ciągłość i sprawne funkcjonowanie systemu, administrator sieci musiał niejednokrotnie wracać wcześniej z urlopu bądź zajmować się pracą w weekend. W praktyce nie każdy właściciel firmy decydował się na takie rozwiązanie. Dane zapisano na nośnikach pamięci, jednak dostęp do nich był ograniczony. Praca była możliwa głównie z biura. Poza tym z zapisanych informacji korzystało niewiele osób. Dziś jest zupełnie inaczej, bo firmowymi zasobami można zarządzać z dowolnego miejsca, w dzień i w nocy. W ten sposób w łatwy sposób możliwe jest monitorowanie postępów realizacji projektów. To bardzo duże udogodnienie dla menadżerów i kadry zarządzającej.

Serwery wirtualne: elastyczność i wygoda

Obecnie sytuacja rysuje się zupełnie inaczej. Serwery wirtualne są pod opieką firm informatycznych, które są ich dystrybutorami. To bardzo duże ułatwienia. W ten sposób znikają wszystkie problemy związane z utrzymaniem i modernizacją serwerowni. Tymi sprawami zajmuje się dostawca serwerów w chmurze. To na jego głowie leży zapewnienie sprawnego funkcjonowania systemu, bieżące usuwanie usterek. Serwery wirtualne są stosunkowo tanie w eksploatacji. Poza drobną opłatą miesięczną, którą ustala się w zależności od wysokości pakietu, nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Abonament zależy od potrzeb firmy: ilości rdzeni, wykorzystywanej przestrzeni na dysku. Małe przedsiębiorstwo zadowoli się mniejszymi możliwościami, ale wraz z rozwojem można dowolnie kształtować parametry wirtualnych serwerów, np. zwiększyć pamięć RAM. Ta elastyczność jest bardzo wygodna, a zmiana ustawień nie zajmuje wiele czasu. Tak naprawdę wystarczy ustalić wszystkie szczegóły z konsultantem, by móc cieszyć się z lepszych parametrów systemu. Dodatkową zaletą jest brak zobowiązań. Większość dostawców nie zmusza klientów do podpisywania długoterminowych umów. Niektóre w ogóle nie wymagają podpisywania dokumentów, bo jeśli serwery w chmurze dobrze funkcjonuje, to czemu firmy miałyby z nich rezygnować. Na rynku jest wielu dostawców takich mobilnych rozwiązań. Przy wyborze należy kierować się funkcjonalnością, kosztami usługi, ale także zastosowanymi narzędziami. Najlepiej jest postawić na wirtualne serwery, których działanie opiera się na sprawdzonych systemach, jak np. Linux czy libvirt. To daje pewność, że platforma będzie działała tak jak należy. Wielu dostawców proponuje też przetestowanie usługi. W ten sposób można sprawdzić, czy dany model sprawdzi się w naszym przedsiębiorstwie.

Więcej informacji na temat wirtualnych serwerów na stronie: http://cloudox.pl/

Post Author: admin

Dodaj komentarz