gitara

Uroki gitar elektrycznych

Gitara elektryczna była instrumentem, który zrewolucjonizował świat muzyki. Jej historia zaczyna się już w roku 1931, kiedy to lutnik – Paul Barth zbudował pierwszy tego typu instrument. Gitary elektryczne od początku cieszyły się ogromną popularnością, szczególnie wśród muzyków bluesowych i rockowych. Zasadą działania gitary elektrycznej jest przekształcenie przez przetwornik elektromagnetyczny drgań stalowej struny.

Kawał historii

Już w 1935 Gibson – jedna z czołowych marek, które produkowały takie instrumenty udoskonaliła prototyp stworzony przez Bartha. Od tamtej pory rynek gitar elektrycznych zaczął nieustannie się rozwijać i proponować coraz to nowe modele tych instrumentów. Młodzi ludzie, zafascynowani mocnymi, niezwykłymi dźwiękami gitar elektrycznych chętnie uczyli się gry na nich. Pojawiało się coraz więcej firm zajmujących się ich produkcją, a nowe modele były ciągle udoskonalane. Momentem przełomowym dla użycia gitar elektrycznych, były lata 50′ i rozwój muzyki rockowej, opartej głównie na dźwiękach tego instrumentu.

W latach 60′ każdy nastolatek marzył o tym, by poznać tajniki gry na ‚elektryku’ . Każdy wsłuchiwał się w dźwięki gitar Beatlesów, czy Led Zeppelin. Zespoły takie jak Pink Floyd, Jefferson Airplane, Hendrix czy Janis Joplin dowiedli, że gitara elektryczna na stałe wpisała się w karty muzyki. Nieustannie wzrastało zainteresowanie tym instrumentem. Wziąć projektowane nowe gitary oraz akcesoria pomagające w grze. Każdy model był wyjątkowy. Był to prawdziwy boom dla przemysłu produkcji gitar.

Ulubiony instrument młodzieży

Młodzi ludzie z daleka potrafili rozpoznać model i markę instrumentów. Tworzono gitary na zamówienie. Były one niepowtarzalne i w tej chwili osiągają niebotyczne wartości. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić każdą sumę, za te bezcenne instrumenty. Fanatycy i bogacze wydają miliony na gitary, niegdyś należące do sław lub takie które produkowane były jako edycje limitowane i na świecie istnieje tylko kilka, albo jedna sztuka danego instrumentu.

Popularność gitar elektrycznych po upływie epoki dzieci kwiatów nie spadła, a wręcz przeciwnie. Wraz z nadejściem ery punku, nikt już nie wyobrażał sobie rockowego koncertu bez tego instrumentu. Nadawała brzmieniu wyjątkowej surowości i niepowtarzalnego charakteru. Siła jej dźwięku wywoływała w ludziach wiele emocji. Koncerty dawały im ujście, a fani szaleli na nich do utraty tchu. Późniejszy rozwój i historia muzyki rockowej udowodniły, że ta muzyka nie może istnieć bez tego instrumentu.

Gitarowi wirtuozi

Muzycy na przestrzeni lat dowodzili swoich niezwykłych talentów i niespotykanych umiejętności w grze. W rękach niejednego z nich gitara elektryczna zmieniała się w coś magicznego. W tej chwili trudno sobie wyobrazić zespół, którego utwory nie byłyby oparte na dźwiękach tego instrumentu. Używa się jej nieustannie, nie tylko w piosenkach rockowych. Artyści reprezentujący praktycznie każdy z gatunków muzycznych korzystają z gitar elektrycznych. Chociaż ceny instrumentów są wysokie i nie każdy ma możliwość nauki gry na nich, mnóstwo osób marzy, by opanować tę umiejętność.

Nie tylko po to, by zaimponować innym, ale po to by wyrazić emocje podczas gry na tym wspaniałym instrumencie. Gdyby nie wynalazek Paul’a Barth’a obecny świat muzyki, z całą pewnością wyglądałby zupełnie inaczej, a półki melomanów nie byłyby zapełnione taką ilością wspaniałych płyt muzycznych. Zdecydowanie jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wyjątkowych instrumentów muzycznych, który wpłynął na całe pokolenia twórców, artystów, a również słuchaczy.

Post Author: admin

Dodaj komentarz